
- Yazan
- Eylül 9, 2025
- 0 Yorum
Trafo Konservatör Hacmi Nasıl Hesaplanır?
Bir trafo kazanı siparişinde konservatör çoğu zaman aksesuar listesinin tek bir satırı gibi geçer: bir çap, bir boy, bir seviye göstergesi. Oysa o çap ve boy bir hesabın çıktısıdır. Yağ ısındığında genleşir, soğuduğunda büzülür; konservatör bu hacim değişimini karşılamak için vardır ve hacmi yanlış seçilirse ya yağ nefes hattına yürür ya da soğuk havada seviye minimum çizginin altına iner.
Konu kafa karıştırıcı, çünkü sahada dolaşan tek bilgi genellikle “toplam yağ hacminin yüzde onu” biçiminde bir başparmak kuralı. Kuralın kendisi yanlış değil, ama nereden geldiği anlatılmadığında farklı iklim, farklı soğutma tipi ya da farklı yağ için nasıl güncelleneceği bilinmiyor. Üstelik bu soru arama motoruna yazıldığında karşınıza çoğu zaman kısa devre akımı ya da sarım hesabı sayfaları çıkıyor.
Bu yazıda zinciri baştan kuruyoruz: mineral yağın hacimsel genleşme katsayısı, en düşük ortam sıcaklığı ile en yüksek yağ sıcaklığı arasındaki fark ve toplam yağ hacmi. Örnek bir yağ hacmiyle hesabı adım adım yürütüyor, sonucu yağ hacminin yüzdesi olarak veriyor, ardından minimum ve maksimum seviye çizgilerinin ne anlattığını, göstergenin neye göre kalibre edildiğini ve silikajelli hava kurutucunun bu hacimle ilişkisini açıklıyoruz.
Konservatör Hacmi Neden Keyfi Seçilemez?
Konservatör, trafo kazanının üstüne bağlanan yatay silindirik bir kaptır ve tek bir işi vardır: yağın sıcaklıkla değişen hacmini karşılamak. Kazan tamamen dolu ve kapalı olsaydı, yağ ısındığında iç basınç yükselir, soğuduğunda ise kısmi vakum oluşurdu. Konservatörlü tasarımda yağın serbest yüzeyi kazanın içinde değil konservatörün içindedir; genleşen yağ bağlantı borusundan yukarı çıkar, soğurken aşağı iner.
Bu yüzden konservatör hacmi bir alışkanlık ya da görünüm kararı değildir. Hacim üç büyüklükten türetilir: mineral yağın hacimsel genleşme katsayısı, en düşük ortam sıcaklığı ile en yüksek yağ sıcaklığı arasındaki fark ve trafonun toplam yağ hacmi. Bu üçü çarpıldığında genleşecek hacim doğrudan litre olarak çıkar. Konservatör, bu genleşme hacminin üzerine minimum seviye payı ve hava yastığı payı eklenerek boyutlandırılır; yani hesabın çıktısı tek bir sayı değil, bir çalışma bandı ve o bandı içine alan bir kaptır.
Hesabın sonucunu yüzde olarak ifade etmek pratik bir alışkanlıktır, çünkü bağıntı doğrusaldır: aynı iklim ve aynı yağ için genleşme oranı 500 litrelik bir trafoda da 5.000 litrelik bir trafoda da aynıdır, değişen yalnızca litre karşılığıdır.
Hesabın girdisi olan yağ miktarı ise ayrı bir konudur: kazanın alacağı yağ miktarı, aktif kısım hacmi, kazan iç hacmi ve radyatör hacminden çıkar. Bu yazıda o değeri bilinen kabul ediyor, üzerine konservatörü boyutlandırıyoruz. İmalatçı gözünden bakıldığında bu hesap, sac açınımını ve kaynak dikişi metrajını da doğrudan belirlediği için sipariş aşamasında netleşmesi gereken ilk sayılardan biridir.
Yağın Termal Genleşmesi Hesabın Çekirdeğidir
Mineral yalıtım yağının hacmi sıcaklıkla neredeyse doğrusal artar ve hesapta kullanılan bağıntı basittir: genleşen hacim, başlangıç hacmi ile hacimsel genleşme katsayısının ve sıcaklık farkının çarpımıdır. Formül olarak ΔV = V × β × ΔT yazılır; burada V litre, β 1/K, ΔT ise kelvin cinsindendir.
β değeri yağ tipine ve referans sıcaklığa göre değişir. Trafo yağlarında pratikte 0,00065 ile 0,00075 1/K arasında bir değer kullanılır; kesin rakam yağ üreticisinin veri sayfasından alınır. Yağın kendisi IEC 60296 kapsamındadır: bu standart yeni mineral yalıtım yağı için 20 °C’de yoğunluk üst sınırını 0,895 kg/dm³, akma noktası üst sınırını -40 °C olarak verir. Akma noktası sınırı, hesapta -25 °C gibi düşük bir ortam sıcaklığının neden rahatça kullanılabildiğini de açıklar.
Çeliğin genleşmesi genellikle ihmal edilir ve bu ihmal emniyetli yöndedir. Çeliğin çizgisel genleşme katsayısı yaklaşık 0,000012 1/K, hacimsel karşılığı ise bunun üç katı, yani 0,000036 1/K’dır. Bu değer yağın 0,00070 1/K katsayısının yaklaşık yüzde beşidir; kazan da genleştiği için gerçek net genleşme hesaplananın bir miktar altında kalır. Yüzde beşlik bu pay, aşağıda eklenecek emniyet payının içinde erir.
Aynı sıcaklık farkında katsayı seçiminin sonucu ne kadar kaydırdığını görmek için:
| Genleşme katsayısı β (1/K) | Sıcaklık farkı ΔT (K) | 1.000 litre yağda ΔV (litre) | Yağ hacmine oran (%) |
|---|---|---|---|
| 0,00065 | 125 | 81,3 | 8,1 |
| 0,00070 | 125 | 87,5 | 8,8 |
| 0,00075 | 125 | 93,8 | 9,4 |
Tablo örnek hesaptır, kesin şartname değeri değildir. Katsayıdaki yaklaşık yüzde on beşlik belirsizlik, 1.000 litre yağda 12,5 litrelik bir fark yaratıyor; bu da konservatör seçiminde neden yuvarlama ve emniyet payıyla çalışıldığını gösteriyor.
Sıcaklık Aralığı Hangi Standarttan Gelir?
Sıcaklık farkı hesabın en çok tartışılan girdisidir, çünkü hem alt hem üst sınır standarttan gelir. IEC 60076-1, normal servis şartlarını tanımlarken ortam havası için üst sınırı 40 °C, en yüksek aylık ortalamayı 30 °C, en yüksek yıllık ortalamayı 20 °C olarak verir. Alt sınır yerleşime bağlıdır: dış mekân trafoları için -25 °C, iç mekân trafoları için -5 °C.
Üst tarafta yağın ulaşabileceği sıcaklık, sıcaklık artışı sınırlarından çıkar. IEC 60076-2, yağa daldırılmış trafolarda doğal yağ dolaşımlı soğutma için üst yağ sıcaklık artışını 60 K, ortalama sargı sıcaklık artışını 65 K, en sıcak nokta artışını 78 K ile sınırlar. 40 °C ortam sıcaklığı ile 60 K üst yağ artışı toplandığında üst yağ sıcaklığı 100 °C bulunur.
| Büyüklük | Değer | Birim | Kaynak |
|---|---|---|---|
| En yüksek ortam hava sıcaklığı | 40 | °C | IEC 60076-1 |
| En düşük ortam sıcaklığı, dış mekân | -25 | °C | IEC 60076-1 |
| En düşük ortam sıcaklığı, iç mekân | -5 | °C | IEC 60076-1 |
| Üst yağ sıcaklık artışı sınırı | 60 | K | IEC 60076-2 |
| Ortalama sargı sıcaklık artışı sınırı | 65 | K | IEC 60076-2 |
| En sıcak nokta sıcaklık artışı sınırı | 78 | K | IEC 60076-2 |
Burada bir incelik var: yağın tamamı üst yağ sıcaklığında değildir. Hacim genleşmesi ortalama yağ sıcaklığına göre gerçekleşir ve ortalama yağ, üst yağın altında kalır; aradaki fark ısıl hesaptan çıkar. Üst yağ sıcaklığıyla hesap yapmak konservatörü bir miktar büyütür, yani emniyetli yöndedir. Dış mekân için ΔT = 100 – (-25) = 125 K, iç mekân için ΔT = 100 – (-5) = 105 K bulunur. Saha ortam sıcaklıkları TS EN 60076-1 ve sipariş şartnamesiyle, ülkemizde ayrıca TEDAŞ şartnameleriyle daraltılabilir.
Adım Adım Örnek Hacim Hesabı
Zinciri örnek bir sayıyla yürütelim. Toplam yağ hacmi 1.000 litre, kurulum dış mekân, soğutma doğal yağ dolaşımlı olsun. Aşağıdaki tablo her adımı, birimini ve nereden geldiğini gösteriyor; kendi projenizde yalnızca ilk satırı ve β değerini değiştirip aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.
| Adım | Büyüklük | Örnek değer | Birim | Nereden geldiği |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Toplam yağ hacmi V | 1.000 | litre | Proje verisi |
| 2 | En düşük yağ sıcaklığı | -25 | °C | IEC 60076-1, dış mekân |
| 3 | En yüksek ortam sıcaklığı | 40 | °C | IEC 60076-1 |
| 4 | Üst yağ sıcaklık artışı | 60 | K | IEC 60076-2 |
| 5 | En yüksek yağ sıcaklığı | 100 | °C | 40 + 60 |
| 6 | Sıcaklık farkı ΔT | 125 | K | 100 – (-25) |
| 7 | Genleşme katsayısı β | 0,00070 | 1/K | Yağ veri sayfası |
| 8 | Genleşen hacim ΔV | 87,5 | litre | 1.000 × 0,00070 × 125 |
| 9 | Yağ hacmine oran | 8,75 | % | 87,5 / 1.000 |
Sonuç: 1.000 litre yağ, uçtan uca 125 K’lık bir sıcaklık aralığında yaklaşık 87,5 litre genleşir. Bu, toplam yağ hacminin yüzde 8,75’idir. Bağıntı doğrusal olduğu için aynı oran her hacimde geçerlidir: 2.500 litre yağda genleşme 218,8 litre, 5.000 litrede 437,5 litre olur.
Bu rakam konservatörün brüt hacmi değildir; yalnızca konservatör içinde yağ seviyesinin süpürmesi gereken hacimdir. Ortaya çıkan yüzde 8-9 aralığı, sektörde sık tekrarlanan yüzde on kuralının nereden geldiğini de açıklıyor: kural bir gelenek değil, bu hesabın yuvarlanmış halidir. İklim değişince, soğutma tipi değişince ya da yağ değişince kuralın kendisi değil, hesabın girdileri güncellenir.
Genleşen Hacimden Brüt Konservatör Hacmine
Genleşen 87,5 litre, konservatörün minimum ve maksimum seviye çizgileri arasındaki bantta yer bulmalıdır. Ama konservatör bu bandın dışında da hacim taşır. Minimum çizginin altında bir miktar yağ kalır; bu yağ, kazan ile konservatör arasındaki borunun ve o boru üzerindeki koruma elemanının her koşulda dolu kalmasını sağlar. Maksimum çizginin üstünde ise bir hava yastığı bırakılır, çünkü yağ nefes borusuna hiçbir çalışma noktasında ulaşmamalıdır.
Örnek bir kabul yapalım: brüt hacmin yüzde 15’i minimum seviyenin altında ölü hacim, yüzde 10’u maksimum seviyenin üstünde hava yastığı olsun. Geriye çalışma bandı olarak yüzde 75 kalır. Brüt hacim, genleşme hacminin bu orana bölünmesiyle bulunur: 87,5 / 0,75 = 116,7 litre.
| Konservatör bölgesi | Örnek pay (%) | 1.000 litre yağ için (litre) |
|---|---|---|
| Minimum seviyenin altındaki yağ | 15 | 17,5 |
| Min-max arası çalışma bandı (ΔV) | 75 | 87,5 |
| Maksimum seviyenin üstündeki hava yastığı | 10 | 11,7 |
| Brüt konservatör hacmi | 100 | 116,7 |
Böylece brüt konservatör hacmi toplam yağ hacminin yüzde 11,7’si çıkıyor. Paylar örnek kabuldür, şartname değeri değildir; gerçek değerleri seviye göstergesinin okunabilir ölçek boyu, boru ağzının kot yüksekliği ve silindir kesitinin geometrisi belirler. Yatay silindirde seviye ile hacim ilişkisi doğrusal olmadığı için aynı yükseklik farkı silindirin ortasında, kenarına göre daha fazla hacme karşılık gelir; bu da çalışma bandını çapın orta bölgesine yerleştirmeyi tercih ettirir. Boru üzerindeki Buchholz rölesi bağlantısı ise minimum seviyenin altında kalan ölü hacmin neden pazarlık konusu olmadığını gösterir: röle gövdesi her çalışma noktasında yağ dolu olmalıdır.
Çap ve Boy Nasıl Seçilir?
Hacim belli olduktan sonra sıra geometriye gelir. Yatay silindirik konservatörde gövde hacmi tek bir formülle bulunur: hacim, pi bölü dört ile çapın karesinin ve silindirik boyun çarpımıdır. Ø400 mm çap ve 1.000 mm silindirik boy için 0,7854 × 0,40² × 1,00 = 0,1257 m³, yani 125,7 litre elde edilir. Bombeli kapaklar bu hacme ek getirir; aşağıdaki tabloda kapak hacmi hesaba katılmamıştır, dolayısıyla değerler emniyetli yöndedir.
| Çap D (mm) | Silindirik boy L (mm) | Gövde hacmi (litre) | Çalışma bandı, %75 (litre) | Karşıladığı yağ hacmi (litre) |
|---|---|---|---|---|
| 300 | 800 | 56,5 | 42,4 | 485 |
| 350 | 900 | 86,6 | 65,0 | 742 |
| 400 | 1.000 | 125,7 | 94,2 | 1.077 |
| 450 | 1.100 | 174,9 | 131,2 | 1.499 |
| 500 | 1.200 | 235,6 | 176,7 | 2.019 |
Son sütun örnek hesaptır: ΔT = 125 K ve β = 0,00070 1/K kabulüyle çalışma bandının karşılayabileceği toplam yağ hacmini gösterir. Kendi ΔT değeriniz farklıysa oran da değişir; tabloyu şartname değeri gibi değil, mertebe kontrolü gibi kullanın.
Çap seçimini yalnız hacim belirlemez. Konservatör kazanın üstünde durduğu için toplam yükseklik nakliye gabarisine, çap ise kazan bağlantı noktaları ve taşıyıcı ayak aralığına uyumlu olmalıdır. İmalat tarafında gövde, CNC lazer kesimle açınımı alınan sacın silindir bükümle yuvarlatılması ve boyuna dikişin kaynatılmasıyla üretilir; boy uzadıkça tek parça büküm avantajlı, çap büyüdükçe kapak imalatı zorlayıcı olur. Aynı hacim için ince-uzun ile kısa-kalın arasındaki tercih çoğu zaman seviye göstergesinin okunabilir bir ölçek boyu bulmasıyla karara bağlanır.
Min ve Max Seviye Çizgileri Ne Anlatır?
Minimum ve maksimum çizgiler süs değildir; hesabın iki ucunu temsil eder. Minimum çizgi, en düşük yağ sıcaklığında, yani örneğimizde -25 °C’de yağ seviyesinin ineceği noktadır. Seviye bunun altına düşerse kazan ile konservatör arasındaki boru hava alır, koruma rölesi hatalı sinyal verir ve trafo gereksiz yere devre dışı kalabilir. Maksimum çizgi ise en yüksek yağ sıcaklığında, örneğimizde 100 °C’de ulaşılan seviyedir; aşılırsa hava yastığı kaybolur ve yağ nefes hattına yürür.
Gösterge neye göre kalibre edilir
Seviye göstergesi, dolum sıcaklığı bilinen bir referans seviyeye göre kalibre edilir. Yaygın uygulama artı 20 °C referans dolum işaretidir; sipariş şartnamesi ayrıca en düşük ve en yüksek yağ sıcaklığına karşılık gelen çizgileri de isteyebilir. Bu yüzden dolum sırasında yağ sıcaklığının kaydedilmesi gerekir. Sayısal karşılığı görmek kolaydır: 1.000 litrelik bir sistemde 40 °C’de doldurulan yağ 20 °C’ye indiğinde hacim 1.000 × 0,00070 × 20 = 14 litre azalır. Göstergeye bakan saha ekibi bu 14 litreyi kaçak sanmamalıdır; sıcaklığı not edilmeden alınan bir seviye okuması eksik veridir.
Manyetik seviye göstergesi çoğu projede minimum seviyede kuru kontak verir. Bu kontağın çalışma noktası ile minimum çizginin çakışması, montaj öncesinde konservatör üzerinde doğrulanır. Konservatör, seviye göstergesi, hava kurutucu ve tahliye vanası birlikte düşünülmelidir; trafo aksesuarları arasında konservatörü diğerlerinden ayıran şey, hacminin katalogdan değil bir hesaptan gelmesidir.
Silikajelli Hava Kurutucu ve Nefes Hacmi
Konservatör soluk alıp verir. Yağ genleşirken üstteki havayı dışarı iter, soğurken dışarıdan hava çeker. Örnek hesabımızda bu, her tam sıcaklık çevriminde yaklaşık 87,5 litre havanın giriş çıkış yapması demektir. Bu hava doğrudan atmosferden alınsaydı içindeki nem yağa karışır, yağın delinme dayanımı düşerdi. Silikajelli hava kurutucu tam olarak bu hattın üzerine oturur ve giren havanın nemini tutar.
Yağ nem konusunda hassas bir malzemedir: IEC 60296, yeni mineral yalıtım yağı için su içeriği sınırını dökme teslimatta 30 mg/kg mertebesinde verir. Servisteki yağın bu mertebeye yakın kalması doğrudan kurutucunun işini yapmasına bağlıdır. Silikajel doyduğunda rengi değişir ve yenilenmesi gerekir; kurutucu gövdesinin altındaki yağ conta kabı ise havanın yalnızca silikajelden geçmesini sağlar, toz ve böcek girişini keser. Kurutucu nefes hacmine göre seçilir; küçük seçilen bir kurutucu erken doyar ve silikajel değişim aralığı kısalır.
Hermetik kazanda ise ne konservatör ne de hava kurutucu bulunur. Orada genleşme, dalga duvarın esneyerek hacim değiştirmesiyle ya da kapalı bir gaz yastığıyla karşılanır; sistem atmosferle temas etmediği için nefes alınacak bir hat da yoktur. Bu tasarımın hangi güçlerde ve hangi gerekçelerle tercih edildiği ayrı bir konu; hermetik ve konservatörlü kazan farkı yazısı o karşılaştırmayı ayrıntılı yürütüyor. Buradaki hacim hesabı yalnızca konservatörlü tasarım için geçerlidir.
İmalatta Hangi Noktalar Doğrulanır?
Hesap doğru olsa bile imalat onu doğrulamıyorsa konservatör iş görmez. Sac açınımı, hesaplanan iç hacmi verecek şekilde çıkarılır; büküm sonrası çap toleransı ve kaynak dikişinin iç hacme etkisi kontrol edilir. Boyuna dikiş ve kapak dikişleri EN ISO 3834-2 kapsamındaki kaynak kalite şartlarına göre yürütülür; kabul edilecek kusur sınıfı EN ISO 5817’ye atıfla sipariş şartnamesinde belirlenir ve basınç taşıyan dikişlerde daha sıkı sınıf istenir. Kullanılan sacın EN 10204 3.1 sertifikasıyla gelmesi, malzeme izlenebilirliğini kaynak prosedürüne bağlar.
Sızdırmazlık konservatörün en kritik kabul kalemidir; test basıncı ve bekleme süresi sipariş şartnamesinden, ülkemizde çoğu zaman TEDAŞ şartnamelerinden gelir. Kazandan konservatöre giden boru, gaz kabarcıklarının röleye ulaşabilmesi için sürekli yükselen eğimde bağlanır; eğim tipik uygulamada yüzde 2 ile yüzde 4 arasında verilir, kesin değer üreticinin montaj resmindedir.
Yüzey hazırlığı ISO 8501-1’e göre Sa 2 1/2 seviyesinde yapılır, boya sistemi ISO 12944 C4 veya C5 korozyon kategorisine göre seçilir ve toplam kuru film kalınlığı 120 mikron mertebesinde tutulur; sistemin dayanımı ISO 9227 tuz püskürtme deneyiyle doğrulanabilir. Tekno Trafo’nun Ankara Akyurt’taki 2.450 m² kapalı üretim alanında, 12 kaynak istasyonu ve aylık 120 ton çelik işleme kapasitesiyle üretilen gövdelerde bu adımlar aynı iş emri üzerinden takip edilir; kazan tipleri değişse de kabul kriterleri değişmez.
Sıkça sorulan sorular
Konservatör hacmi toplam yağ hacminin yüzde kaçı olur?
Genleşen hacim, dış mekân için tipik 125 K sıcaklık aralığında toplam yağ hacminin yaklaşık yüzde 8-9’udur. Konservatörün brüt hacmi ise bunun üzerine minimum seviyenin altındaki ölü hacim ve maksimum seviyenin üstündeki hava yastığı eklenerek bulunur. Örnek paylarla çalışma bandı brüt hacmin yüzde 75’i alındığında brüt hacim, yağ hacminin yüzde 11-12’sine çıkar. Kesin oran iklime, soğutma tipine ve gösterge ölçeğine bağlıdır.
Yağın hacimsel genleşme katsayısı hesapta kaç alınır?
Trafo mineral yağlarında pratik hesaplarda 0,00065 ile 0,00075 1/K arasında bir değer kullanılır; yaygın seçim 0,00070 1/K’dır. Kesin rakam yağ üreticisinin veri sayfasından alınmalıdır, çünkü katsayı yağ tipine ve referans sıcaklığa göre değişir. 1.000 litre yağ ve 125 K sıcaklık farkında bu aralık yaklaşık 81 ile 94 litre arasında bir genleşme hacmi verir; yani katsayı seçimi sonucu doğrudan etkiler.
Hesapta üst yağ sıcaklığı mı ortalama yağ sıcaklığı mı kullanılır?
Fiziksel olarak doğru girdi ortalama yağ sıcaklığıdır, çünkü hacim genleşmesi yağın tamamının ortalama sıcaklığına bağlıdır. Ancak ortalama yağ sıcaklığını bulmak ısıl hesap gerektirir. IEC 60076-2’nin 60 K üst yağ sıcaklık artışı sınırıyla çalışmak daha kolaydır ve sonucu emniyetli yönde, yani bir miktar büyük verir. Konservatörün gereğinden birkaç litre büyük olması, küçük kalmasından her zaman daha az sorunludur.
Yağ seviyesi minimum çizginin altına inerse ne olur?
Kazan ile konservatör arasındaki boru ve o boru üzerindeki koruma rölesi hava alır. Röle gövdesinde yağ yerine hava bulunması hatalı gaz alarmına ya da beklenen anda sinyal alınamamasına yol açar. Ayrıca konservatörün iç yüzeyinde yoğuşma alanı büyür. Bu nedenle minimum seviye çizgisi, en düşük ortam sıcaklığında bile borunun dolu kalmasını sağlayacak şekilde belirlenir ve altında bir miktar ölü hacim bırakılır.
Seviye göstergesi hangi sıcaklığa göre kalibre edilir?
Gösterge, dolum sıcaklığı bilinen bir referans seviyeye göre kalibre edilir; yaygın uygulama artı 20 °C referans dolum işaretidir. Sipariş şartnamesi en düşük ve en yüksek yağ sıcaklığına karşılık gelen çizgileri de isteyebilir. Bu nedenle dolum sırasında yağ sıcaklığı mutlaka kaydedilmelidir. 1.000 litrelik bir sistemde 20 K’lık sıcaklık düşüşü yaklaşık 14 litre hacim azalması demektir; sıcaklık bilinmeden seviye okuması yorumlanamaz.
Hermetik kazanda neden konservatör bulunmaz?
Hermetik tasarımda kazan atmosfere kapalıdır ve yağın genleşmesi, dalga duvarın esneyerek hacim değiştirmesiyle ya da kapalı bir gaz yastığıyla karşılanır. Genleşen yağın gidecek ayrı bir kaba ihtiyacı olmadığı için ne konservatör, ne nefes hattı, ne de silikajelli hava kurutucu bulunur. Bu yazıdaki hacim hesabı yalnızca konservatörlü tasarımlar için geçerlidir; hermetik kazanda karşılığı kazan duvarının esneme kapasitesi hesabıdır.